Rose

Keynsham In Bloom Competition 2019

This year Keynsham in Bloom has a theme of 'Pollinators' and will be accepting entries in nine different categories. Entrants are only allowed to submit entries for a maximum of two categories:

  • Category 1

    Gardening Project by young people/organisations

  • Category 2

    Schools

  • Category 3

    Floral Display by a Community Group

  • Category 4

    Front Garden

  • Category 5

    Containers/Hanging Baskets

  • Category 6

    Back Garden

  • Category 7

    Best Allotment/Vegetable Display

  • Category 8

    Business Premises

  • Category 9

    Places of Worship

Best New Entry, Most Inspiring Garden, Wildlife/Conservation Garden Award, Overall Winner and Champion of Champions will also be awarded to entries from across the 9 standard categories.

How to enter

Download an application form

Hard copies of the application form are available from the Town Council and can be requested by emailing deputytownclerk@keynsham-tc.gov.uk

Completed application forms must be with us by Friday 21st June 2018.

Please email/send your completed form to: deputytownclerk@keynsham-tc.gov.uk or Dawn Drury, Secretary, Keynsham in Bloom, c/o 15-17 Temple Street, Keynsham, BS31 1HF.

Judging

  • Judging will take place on 18th & 19th July 2019
  • Schools judging date will be on Thursday 11th July

For any further information please contact Dawn Drury on 01225 395951 or email deputytownclerk@keynsham-tc.gov.uk


2018 Results

Project by Young People

  • Keynsham Mencap - Sherwood Close ProjectGold Award
  • Keynsham Mencap - Sherwood Close ProjectOverall Winner

Schools

  • Castle Primary School Gold Award
  • Castle Primary School Overall Winner

Floral Display by Community Groups

  • Abbeyfield Gold Award
  • Homeavon House Gold Award
  • Community at 67 Gold Award
  • Keynsham Dial-a-Ride Gold Award
  • Old Vicarage Green Gold Award
  • The Labbott Community Group Gold Award
  • Keynsham Bowling Club Memorial Park Silver Gilt Award
  • Transition Keynsham Community Vegetable PlotSilver Gilt Award
  • Abbeyfield Overall Winner

Private Garden Visible from the Pavement

  • Jessie Bernard Gold Award
  • Homeavon House Gold Award
  • Clare Pollock Gold Award
  • Patricia Adams Gold Award
  • Margaret Davies & Family Gold Award
  • Ginny Amblin Gold Award
  • Mr & Mrs Reynolds Gold Award
  • Clare & Andrew Hudson Gold Award
  • Mike Fox Gold Award
  • Trish Nash Silver Gilt Award
  • Anthony Gilroy Silver Gilt Award
  • Margaret Thompson Silver Award
  • Andy Hodges Silver Award
  • Jessie Bernard Overall Winner

Private Garden Visible from the Pavement with Containers

  • Clare Pollock Gold Award
  • John Hemmings Gold Award
  • Mike Fox Gold Award
  • Anthony Gilroy Gold Award
  • Louise Mattingley Gold Award
  • Ginny Amblin Gold Award
  • Mr & Mrs Reynolds Gold Award
  • Carole & Mike Lambern Gold Award
  • Ray Griffin Gold Award
  • Mr Burgoyne Silver Gilt Award
  • Homeavon House Gold Award
  • Ray Griffin Overall Winner

Private Garden not Visible from the Pavement

  • Clare Pollock Gold Award
  • Mike Fox Gold Award
  • Patricia Adams Gold Award
  • Mathew & Paulina Taylor Gold Award
  • Ginny Amblin Gold Award
  • Mr & Mrs Reynolds Gold Award
  • Trish Nash Gold Award
  • Aileen Brown Gold Award
  • Mr Burgoyne Gold Award
  • Dr Pat Craig Gold Award
  • Brian Withyman Gold Award
  • Mary Sampson Gold Award
  • Carole & Mike Lambern Gold Award
  • Mrs C. Davies Gold Award
  • Ray Griffin Gold Award
  • Homeavon House Gold Award
  • Jessie Bernard Gold Award
  • Maureen Dickinson Silver Gilt Award
  • Margaret Davies & Family Silver Gilt Award
  • Trish Nash Silver Gilt Award
  • Clare & Andrew Hudson Silver Award
  • Andy Hodges Silver Award
  • Clare Pollock Overall Winner

Allotments

  • Par Snow - Plot 115 Gold Award
  • Sarah Davies - Plot 102 Gold Award
  • Andrew & Clare Hudson - Plot 66 Silver Gilt Award
  • Andrew & Clare Hudson - Cameroon Close Silver Award
  • Mrs M Davies - Plot Between 6-10 Charlton Park Gold Award
  • Tracey Haddrell - Plot 115 Gold Award
  • Mr B Withyman - Plot 48 Gold Award
  • Par Snow - Plot 115 Overall Winner

Business Premises

  • Temple Court Gold Award
  • Temple Court Overall Winner

Places of Worship

  • Keynsham Baptist Church Gold Award
  • Keynsham Baptist Church Overall Winner

Special Awards

Best New Entry

  • Trish Nash

Most Unique Entry

  • Mathew & Paulina Taylor

Gardening for Wildlife

  • Dr Pat Craig

Most Artistic Entry

  • Ginny Amblin

Conservation/Wildlife Garden

  • Mr Burgoyne

Best Vegetable Display

  • Aileen Brown

Best Vegetable Display

  • Andrew & Clare Hudson

The Ed Sant Memorial Shield awarded to the Most Inspiring Garden 2018

  • Abbeyfield

Overall Competition Winners

  • Ray Griffin & Jessie Bernard

Best Scarecrow Entry

  • Mary Poppins - Clare Pollock

2017 Results

Overall Competition Winners

Mike & Carole Lambern

Special Awards

BEST NEW ENTRY

Mat & Paulina Taylor

THE MOST UNIQUE ENTRY

Keynsham Dial-A-Ride

MOST ARTISTIC ENTRY

Mike & Carole Lambern

CONSERVATION/WILDLIFE GARDEN

Mr Kirby

The Ed Sant Memorial Shield awarded to the Most Inspiring Garden 2017

Mat & Paulina Taylor

SCHOOLS OR OTHER GROUPS OF YOUNG PEOPLE

St Keyna Primary School – Green Team - Gold Award

Overall Winner

St Keyna Primary School – Green Team

Community Groups

  • Frys Bowling Club Silver Gilt Award
  • Homeavon House Gold Award
  • Dial-A-Ride near the office Gold Award
  • Teri Florance – The Labbott Community Group Gold Award
  • Old Vicarage Green Gold Award
  • Keynsham Bowling Club Memorial Park Gold Award
  • Abbeyfield Gold Award
  • Community@67 Gold Award

Overall Joint Winners

  • Dial-A-Ride
  • Old Vicarage Green

Private Garden visible from the pavement

  • Andrew & Clare Hudson Bronze Award
  • Margaret Thompson Silver Award
  • Mary Maule Silver Award
  • Guy Alexander Silver Gilt Award
  • Anthony Gilroy Silver Gilt Award
  • Patricia Adams Silver Gilt Award
  • Homeavon House Gold Award
  • Mike Fox Gold Award
  • Mrs & Mrs Reynolds Gold Award
  • Mr M Burgoyne Gold Award
  • Clare Pollock Gold Award
  • Margaret Davies & Family Gold Award
  • Mr D P Oakman Gold Award
  • Overall Winner Mr & Mrs Reynolds

Private area visible from the pavement with containers

  • Anthony Gilroy Silver Award
  • Mike Fox Silver Gilt Award
  • Ray Griffin Silver Gilt Award
  • Homeavon House Gold Award
  • Mr & Mrs Reynolds Gold Award
  • Carol Grenfell Gold Award
  • Mr M Burgoyne Gold Award
  • Clare Pollock Gold Award
  • Carole & Mike Lambern Gold Award
  • Mr D P Oakman Gold Award
  • Overall Winner Clare Pollock

Private garden not visible from the pavement

  • Maureen Dickinson Silver Gilt Award
  • Guy Alexander Silver Gilt Award
  • Ray Griffin Silver Gilt Award
  • Andrew & Clare Hudson Silver Gilt Award
  • Patricia Adams Silver Gilt Award
  • Mary Sampson Gold Award
  • Homeavon House Gold Award
  • Mike Fox Gold Award
  • Gilbert Ellis Gold Award
  • Brian Withyman Gold Award
  • Mr & Mrs Reynolds Gold Award
  • Dr Pat Craig Gold Award
  • Carol Grenfell Gold Award
  • Mrs M C Davies Gold Award
  • Mr A Kirby Gold Award
  • Clare Pollock Gold Award
  • Margaret Davies & Family Gold Award
  • Carol & Mike Lambern Gold Award
  • Mathew & Paulina Taylor Gold Award
  • D P Oakman Gold Award
  • Overall Winner Carol Grenfell

Allotments

  • Andrew & Clare Hudson Plot 66 Bronze Award
  • Chris Roscoe Plot 5 Silver Award
  • Mrs M C Davies Plot between 6-10 Charlton Park Gold Award
  • Mr B Withyman Plot 48 Gold Award
  • Ed Snow Plot 115 Gold Award
  • Overall Winner Ed Snow Plot 115

Business

  • Philippa Paget – Temple Court Gold Award
  • Equinox Custom Interiors Gold Award
  • Overall winner Philippa Paget – Temple Court

Places of Worship

  • St Dunstan’s Church Gold Award
  • Keynsham Baptist Church Gold Award
  • Overall winner St Dunstan’s Church